Rozhovor s kapelou Diego: Ľudia veľmi dobre reagujú na nové skladbynovinka 27.11.2017, martin

Kapela Diego vyrazila na své turné a vydání nového alba Et In Arcadia Diego je na spadnutí. Na naše otázky odpovídal frontman kapely Ľuboš Kukliš alias Diego K.

Jako kapela máte za sebou 13 let existence. Jak jste se vlastně tehdy dali dohromady?

Postupnou transformáciou našej vtedajšej kapely Sinker. Z nej odišiel pracovať do zahraničia basák a spevák v jednej osobe. Po chvíli rozmýšľania sme sa rozhodli, že ja prejdem z postu bubenika na post spevaka, Jano, inak náš dlhoročný súputník, bude bubnovať a neskôr pribudol Martin Stempel na basu. Po prvom albume sme ešte zobrali Ali na husle a rôzne iné nástroje.

Právě jste vydali singl „A Time for Everything“, který avizuje vydání nového již třetího alba „Et In Arcadia Diego“. Tato příjemná skladba patří mezi několik málo pomalejších než většina vašich dosavadních skladeb. Bude nová deska v podobném tempu? Kam bude nový album posouvat Vaší hudbu?

Tento album bude pomalší. Ťažko nájsť konkrétne príčiny, prečo je to tak, ale tak to proste vyšlo. Pomalšie tempá nám zrazu začali vyhovovať. Asi sa už tak nepotrebujeme bohapusto zbavovať energie, skôr sa snažíme ju smerovať cielenejšie. Či sa to darí nám povedia poslucháči.O čem vlastně bude nové album „Et In Arcadia Diego“? Jak byste jej charakterizovali? Kolik na něm bude skladeb?

Bude na ňom 10 skladieb . Ako už bolo povedané, bude pomalší a asi aj o niečo temnejší. Viac sa hráme s celkovou atmosférou. Ale stále sme to my, aj keď o pár rokov inde.

Je nové album opět celé v angličtině, nebo zde plánujete i nějaké skladby ve slovenštině? Jestli ne, tak proč?

Je v angličtine, lebo tak nám to sedí pocitovo najviac. Slovenčine sa ako jednotlivci vôbec nebránime, všetci sme v minulosti tvorili v slovenčine v iných projektoch. Ale v Diegu, aspoň zatiaľ, nám to vyhovuje takto.
Jak se Vám dařilo prodávat první dvě alba? Kolik se toho asi prodalo?

Naplnilo se Vaše očekávání?

Predali sa prakticky všetky vytlačené cd, čiže presne toľko, koľko sme predpokladali.

Prozraďte nám, jak vlastně vzniká vaše hudba.

Väčšinou je to tak, že niekto donesie základ a potom sa to kolektívne dorobí. Na Et In Arcadia Diego sú ale aj veci, ktoré vznikli kolektívne od piky v skúšobni. Je to rôzne. Ale veľký dôraz kladieme na spoločné hranie a aranžovanie. Trvá to síce dlhšie, ale to je okrem iného aj dôvod , prečo hráme v kapele. Je to celé spoločná akcia.

Vaše tour ET IN ARCADIA DIEGO TOUR 2017 mělo navázat na vydání nového alba, ale nakonec turné začalo a album stále nevyšlo. Co se stalo?

Nastali technické problémy, ktoré sme nevedeli ovplyvniť, turné je ale rozdelené na dve časti, a v tej druhej už album bude.

Kdy nové album vlastně vyjde? Proč tolik tajemství?

Začalo to spomínaným technickým problémom a teraz je to už súčasť nášho folklóru. Veríme, že máme chápavých fandov, čo to celé berú s podobným nadhľadom ako my. Ako sa spieva v prvom singli: všetko má svoj správny čas.

Nyní jste uprostřed své tour. Jak fanoušci přijímají nové skladby? Daří se vám naplňovat kluby? Jak hodnotíte dosavadní průběh své tour?

Zatiaľ je to veľmi príjemné. Ľudia veľmi dobre reagujú na nové skladby a nám sa tiež hrá úplne v pohode, takže super. Keďže sme dlho nehrali, mali sme isté obavy, ale už sú preč.

Z celé tour byla jediná zastávka v ČR a to Brně. Jaké to tam bylo? Proč jste zvolili právě Brno a ne Prahu? Chystáte v budoucnu i na tour po ČR?

Brno sa kvôli nejakému technickému problému na strane klubu presunulo na apríl. Ale veľmi sa tam tešíme. Celkovo v ČR budeme chcieť hrať čo najviac a náš booker už na tom pracuje. Snáď sa to podarí.

Živíte se hudbou, nebo něčím jiným? Čím?

U každého je to iné, ale hudbou sa neživíme nikto. Máme v kapele ekonómov, politológa, právnika aj bankového úradníka. Sme typické weekend rockstars !

Právě připravujete svoji novou webovou stránku. Kdy ji zprovozníte? Co zde návštěvník najde? Zpřístupníte zde třeba texty vašich skladeb?

Spustíme ju s vydaním albumu a budú tam samozrejme aj texty. Celkovo by tam malo byť všetko, čo by mohlo ľudí, ktorých zaujme naša hudba, zaujímať.

Co byste chtěli vzkázat návštěvníkům portálu CSMUSIC?

Nech im hudba robí radosť . A keď si niekedy pustia Diego, nech nám dajú vedieť, ako sa im páčilo.

Autor: Redakce CSMUSIC