Jan Werich a Pan Tau. Oslavujeme 90. výročie narodenia Ota Hofmana, tvorcu slávnej českej kinematografie pre detinovinka 16.04.2018, martin

Tento rok v apríli by sa dožil Oto Hofman, autor scenárov k úspešnému televíznemu seriálu pre deti Pan Tau, deväťdesiat rokov. Pri príležitosti tohto výročia vychádza nahrávka dvoch príbehov „Pan Tau přichází“ a „Pan Tau naděluje“, ktoré pochádzajú z roku 1971, na CD i digitálne v MP3. Supraphon tak pripomína dielo významného autora scenárov k sérii detských filmov - Ota Hofmana a zároveň poslucháčom prináša ďalšiu spomienku na interpretačné majstrovstvo Jana Wericha. Audiokniha oficiálne vyšla v piatok 6. apríla 2018.

Pan Tau je televízny koprodukčný seriál západonemeckej, rakúskej a československej televízie, nakrútený podľa scenára Ota Hofmana o kúzelnom pánovi (ktorého stvárnil Otto Šimánek) s čarovnou burinkou, v elegantnom čiernom obleku s bielou kvetinou v klope a s čiernym dáždnikom. Prvá séria vznikla v rokoch 1970 – 1972 a nemecká televízia si výslovne vyžiadala Jana Wericha do role bohatého pana Violu, ktorému jeho vnučka (s výdatnou pomocou Pana Tau) premení život pragmatického podnikateľa na deduška milujúceho hru a fantáziu.

Trinásť natočených dielov je poslednou prácou Jana Wericha pred kamerou – je to takmer zhrnutie jeho celoživotných vystúpení. Striedajú sa v nich komické situácie a vážne okamihy – Werich spieva, smeje sa… Diely s Janom Werichom patria k najlepším častiam celej série, ktorá sa nakrúcala ďalej celé sedemdesiate roky. Napriek tomu sa táto časť seriálu v normalizačnom Československu takmer nevysielala.

V roku 1971 preniesli Otto Hofman a Jindřich Polák scenáre Pan Tau přichází a Pan Tau naděluje do beletristickej prózy a Jan Werich ich nahral na gramofónové platne vydavateľstva Panton. Jeho charakteristickú interpretáciu umocňuje pôvodná televízna hudba slávnej skladateľskej trojice Jiřího Maláska, Jiřího Bažanta a Vlastimila Hálu nahraná Filmovým symfonickým orchestrom. Titul ani po čase nestratil nič zo svojho pôvabu a i dnes poteší svojím humorom deti v každom veku.

Nahrávku vydal Supraphon v piatok 6. apríla 2018 na CD i digitálne v MP3.

Prehľad akcií spojených s oslavou nedožitých deväťdesiatin Ota Hofmana nájdete tu: www.otahofman90.cz

Fotografie Jana Wericha z filmu Pan Tau: http://media.supraphon.cz/-/jan-werich-a-pan-tau/

Ukážky na Supraphonline: www.supraphonline.cz/album/384867-hofman-pan-tau