Známy slovenský dobrodruh Marek Slobodník precestoval Afriku na Pionieri



novinka

Svoje dobrodružstvo teraz prináša na plátna kín

“Afrika nám dala úplne iný pohľad na život. Zažili sme takú slobodu, akú si v dnešnom uponáhľanom svete dokáže predstaviť iba málokto. Uvedomili sme si, že práve sloboda je to najväčšie bohatstvo ktoré máme.”
Marek Slobodník


14. januára 2017 vyrazila partia piatich Slovákov na čele s cestovateľom Marekom Slobodníkom z Banskej Bystrice na motorkách značky Jawa Pionier s cieľom precestovať Afriku. Presne o päť mesiacov neskôr, 14. júna 2017 sa vrátili domov živí a zdraví, bohatší o neopísateľné zážitky a cestovateľské skúsenosti. Svoje africké dobrodružstvo prinesú 21. júna do slovenských amfiteátrov a na jeseň na plátna kín ako prvý slovenský motorskársky road movie Afrika na Pionieri.



Päť cestovateľov päť mesiacov naprieč Afrikou v sedle piatich Pionierov

Slovenský cestovateľ a dobrodruh Marek Slobodník už v minulosti upútal pozornosť verejnosti, keď sa na Pionieri dostal k Aralskému jazeru v Kazachstane. Množstvo fanúšikov získal aj počas ďalších výprav v rámci českých žltých trabantov, v rámci ktorých prešiel na Jawe 250 Južnú Ameriku, Austráliu, Indonéziu a Áziu.

Tento rok prichádza na plátna kín s partiou štyroch kamarátov, s ktorými prešiel naprieč Afrikou. Nebol by to, však Marek Slobodník, keby necestoval s netradičným dopravným prostriedkom,. Po siedmych rokoch sa opäť vrátil k svojmu obľúbenému Pionieru.

Na dobrodružnej ceste do Afriky Mareka Slobodníka sprevádzali kameraman a pilot drona Martin Kochník (Kochaník), fotograf Marek Duranský a dvaja mechanici, bratia Milan a Ondrej Hurárovci. Pätica dobrodruhov strávila v sedlách svojich Pionierov päť mesiacov. Ako však dodávajú, len samotné prípravy old-schoolových dvojkolesových tátošov na cestu spoločne s vybavovaním víz a všetkých potrebných náležitostí trvali približne pol roka.

15 tisíc kilometrov z Banskej Bystrice do Afriky na tých najporuchovejších motorkách

Za päť mesiacov Marek so svojou výpravou precestoval presne 15 151 kilometrov z Banskej Bystrice až na africký Strelkový Mys. Hoci sú označované za najporuchovejšie motorky, všetkých päť Pionierov napokon svojich majiteľov bezpečne doviezlo až do najjužnejšieho bodu Afriky.

Kvôli lodnej preprave Pionierov, komplikovaným vízam či nebezpečným oblastiam, ktoré museli obísť, mala partia slovenských cestovateľov v itineráry detailne naplánované iba prvé štyri africké štáty svojej cesty. Jasný bol tiež cieľ ich putovania - Strelkový mys v Juhoafrickej Republike. “Prešli sme 10 afrických štátov, ak počítame aj Izrael, ktorý geograficky do Afriky nespadá. Ďalej sme išli cez Sinaj do Egypta, Sudánu, Etiópie a Kene. Tam sme prekročili rovník a blížili sa pod strechu Afriky, Kilimandžáro, ďalej do Malawi, Mozambiku, Svazijska a Juhoafrickej Republiky, ktorá bola posledným štátom našej cesty,” objasňuje Marek.

Zaujímavým poznaním pre neho vraj bola rozmanitosť jednotlivých štátov Afriky. Na otázku, čo Mareka a jeho výpravu zaskočilo na ich ceste Afrikou azda najviac, odpovedajú, že štáty Afriky sú na vlastnej koži celkom iné, ako ich často vnímame z médií: “Napríklad Sudán mal byť nebezpečný a plný teroristov, nám sa zdal opak pravdou a takto by som mohol pokračovať…” rozpráva vodca výpravy.

“Väznení v Etiópii a s maláriou v Mozambiku – aj tak by som do toho šiel znova!”

Ako Marek priznáva, počas piatich mesiacov v Afrike zažili aj neľahké okamihy, kedy vážne zvažovali, že motorky otočia a vrátia sa domov: “Napríklad v Etiópii v oblasti Bahir Dar, kde na nás ľudia hádzali kamene a neboli vôbec priateľskí, doteraz nevieme, prečo. Najhorší zážitok ale bol, keď nás v noci zablokoval pick-up so zahalenými ozbrojencami na korbe, ktorí nám prikázali, aby sme ich nasledovali, pretože sme vraj v nebezpečnej oblasti. Zatiaľ čo sme sa vážne obávali, že nás práve unášajú teroristi, napokon sa z nich vykľuli policajti, ktorí nás chceli ochrániť...”

V tomto väzení zažila pätica Slovákov zaujímavé stretnutie so somálskym utečencom, snažiacim sa dostať do Nemecka. Aby toho nebolo málo, v Mozambiku dvaja členovia výpravy dostali nebezpečnú maláriu a museli byť hospitalizovaní v miestnej nemocnici.

Celkom slušné komplikácie im spôsobili tiež poruchy motoriek. Čo bolo podľa Mareka napokon na cestovaní na Pionieroch najnáročnejšie? “Kopce! Tie sme vychádzali tak, že sme si pomáhali nohami. Ale ani opravy neboli príjemné. Zaujímavé je, že človek si dokáže zvyknúť na všetko a začne to brať ako samozrejmosť. Možno preto si neviem spomenúť na ďalšie náročné situácie.”

Napriek všetkým prekonaným komplikáciám na ceste po Afrike by vraj Marek na túto výpravu vyrazil bez zaváhania znova, ak by sa mohol rozhodnúť opäť, či túto expedíciu absolvovať alebo nie: “Tento kontinent sa tak líši od zvyšku sveta že by ho bola škoda nespoznať. Stále mi vŕta hlavou, ako to vyzerá na západnom pobreží...”dodáva.

Po Afrike plánuje svojho Pioniera postaviť pred ďašiu cestovateľskú výzvu. “Chceli by sme na Pionieroch ísť na motorkársky zraz v ruskom Vladivostoku, ktorý volajú “Zraz na konci sveta”. A keď by sme boli už tak ďaleko, najlepšie by sa vracalo domov cez Ameriku.” Okrem ďalších “pionierskych dobrodružstiev” sa pravdepodobne od Mareka dočkáme aj iných zaujímavých filmov o cestovaní na netradičných dopravných prostriedkoch: “Mám ešte mnoho nesplnených cestovateľských snov a plánov a určite by som chcel v budúcnosti využívať aj iné prostriedky ako je motorka či auto. Fascinuje ma lietanie a tak okrem paraglidu, ktorému sa aktuálne venujem, si robím aj pilotný preukaz na lietadlo. Možno to časom spojím a niečo pocestujem aj v oblakoch.”

Celovečerný road movie Afrika na Pionieri uvedie do kín distribučná spoločnosť Magic Box Slovakia. V slovenských amfiteátroch si ho budú môcť diváci pozrieť už od 21. júna 2019 a na plátna kín príde film na jeseň 2019.


Vložené: 13.06.2019, martin

Súvisiace fotografie