Entwine - zážitok z koncertu Ivy Bittovejnovinka 08.05.2014, martin

Ísť na koncert Ivy Bittovej je vždy stávka na istotu – človek dostane kvalitný (nielen) hudobný zážitok. Na jej koncerty chodím s menšími prestávkami už hádam viac ako 15 rokov, boli časy, keď som nevynechala ani jeden jej koncert v Bratislave.

Iva Bittová nedávno vydala u Pavian records (sk značka) svoj sólový album Entwine (Proplétám) a piesne z neho tvorili gro koncertu v Malom evanjelickom kostole v Bratislave. Toto miesto bolo výbornou voľbou, ľudí sa sem vošlo snáď niečo málo cez 100 a komorná atmosféra pristala duchu piesní albumu. Bittová zrie ako víno. Niektoré piesne vznikali niekoľko rokov a ako sama pri jednej uviedla, ešte stále s ňou nie je spokojná a výsledok postupne piluje. Koncert otvárala svojou úpravou (slovenskej) ľudovej pesničky, tých tam zaznelo niekoľko a ako sama vraví, je to pre ňu od detstva veľký zdroj inšpirácie, pretože mnohé pozná ešte od svojho otca, hudobníka. Silné momenty prišli s piesňami Crying a Farewell, keď hľadisko takmer ani nedýchalo. Nechýbali ani improvizácie, rómske melódie a dokonca vyzvala poslucháčov, nech spievajú s ňou, napríklad pieseň Huljet.

Páči sa mi, že sa neberie úplne vážne, že dokáže spievať o vážnych veciach aj s nadhľadom a humorom, ale bez toho, aby ich zosmiešnila.

Dva zaujímavé momenty koncertu: keď sa k jej spevu pridal vtáčik z kostolnej záhrady a keď pri piesni Crying v krátkej pauze bolo počuť zvonku detský plač.

Skvelé je, že počas koncertu nešetrila slovom a rozprávala publiku o pesničkách a o tvorbe, o tom, ako vníma hudbu.

Názov titulnej piesne albumu – Entwine/Proplétám dokonale vystihuje ducha koncertu a vlastne podľa mňa aj jej tvorby – preplieta motívy ľudoviek, rómskych piesní, vážnej hudby, jazzu, trochu herectva, nálad, raz používa hlas ako husle, inokedy znie ako stará žena.

Na novom albume je taká ako ju poznáme, a predsa zase nová. Prichádzajú nové témy, s vekom, so zážitkami z krajín, ktoré navštevuje.

Na jeseň v Starej tržnici v Bratislave predstaví s orchestrom a detským zborom skladby z albumu Zvon a ja sa už teraz teším, lebo viem, že to bude zase silný hudobný zážitok.

Autor článku: Monika