spevák

Jana Kirschner

Narodenie: 29.12.1978, Martin, SlovenskoJana Kirschner
Zdroj: PROPAGANDA HOUSE


Buď správcem tohoto profilu


V roku 1997 vychádza vo vydavateľstve Universal Music jej debutový album s názvom Jana Kirschner. Po dvoch rokoch a spolupráci s mnohými slovenskými muzikantami, vydáva album V cudzom meste (1999), ktorý priniese nielen obrovský komerčný úspech ale aj mnohé odborné ocenenia. Ešte v tom istom roku sa stáva Zlatým Slávikom a o čosi neskôr získava jedenásť nominácii na cenu Hudobnej akadémie Aurel.
Spolupracuje s Michalom Horáčkom a Petrom Hapkom na albume Mohlo by tu být i líp a piesňou Bude mi lehká zem získava rešpekt aj na českej hudobnej scéne. S touto autorskou dvojicou pracuje aj na albume Strážce plamene (2006), na ktorom okrem iných piesní naspieva aj duet s Jaromírom Nohavicom, První noc v novém bytě.
V roku 2002 prichádza s albumom Pelikán.
Po nahratí platne Veci čo sa dejú (2004) získava ocenenie Speváčka roka a pieseň Na čiernom koni sa stáva najúspešnejšou slovenskou skladbou, spolu s videom od Ondreja Rudavského. V roku 2005 odchádza do Londýna, kde s producentom Rossom Cullumom (Tears for Fears, Enya, Tori amos, Brian Ferry...) nahráva album Shine (2007). Rok na to píše titulnú skladbu k filmu Pokoj v duši. Nielen obrovský úspech tejto piesne, ale aj túžba tvoriť v rodnom jazyku ju po takmer piatich rokoch prijme k napísaniu slovenskeho albumu. V priebehu niekoľkých dní tak vzniká platňa, ktorá vyniká svojou zrelosťou, muzikanstkou ale i ľudskou. K spolupráci si tentokrát pozýva producenta Eddieho Stevensa (Freakpower, Moloko, Roisin Murphy,
Zero 7).

Album Krajina Rovina vyšiel v máji 2010 vo vydavateľstve Universal Music.

Vložené: 10.12.2013, Marek