Kopytovci majú nový klip inšpirovaný legendárnym songom Jara Filipa!novinka

Kopytovci sa len nedávno vrátili po rokoch na divadelné dosky a stále niečím prekvapujú. Najnovšie naspievali pieseň inšpirovanú legendárnou skladbou Jara Filipa a Milana Lasicu „Chcel by som byť taký báči“, ktorej dali názov „Chcel by som byť politikom“. Hudbu Jara Filipa spracoval Tono Popovič, na motívy Milana Lasicu napísali nový text Ľudovít „Mravec“ Jakubove ako aj Sáva a Tono Popovičovci. Chalani uviedli, že napísanie textu bolo pre nich veľkou výzvou, pretože ten pôvodný z dielne Milana Lasicu nastavil latku veľmi vysoko. Humorný text Kopytovcov je plný odkazov na súčasnú politickú scénu, z ktorej si robí žarty aj ich politický kabaret „VOĽBY 2020: Gágaji, táraji a prďúsi!!!“ K piesni Kopytovci vytvorili aj videoklip s ukážkami z predstavenia. Song „Chcel by som byť politikom“ je súčasťou ich politického kabaretu, s ktorým aktuálne mieria do Trnavského kraja.

Kopytovci nakrútili nový klip k humornej piesni „Chcel by som byť politikom“, ktorá je inšpirovaná legendárnou skladbou „Chcel by som byť taký báči“ z dielne Jara Filipa a Milana Lasicu.

„Najťažšie bolo pracovať s textom, ktorého originál pochádza od majstra Milana Lasicu, lebo tu je „latka" postavená veľmi vysoko, priam nedosiahnuteľne. Kým v origináli textu ide o výpočet svetových mužských hereckých hviezd tej doby a v akejsi paralele skvelej generácie slovenských hercov, v prípade našej adaptácie sme sledovali linku opoziční – koaliční politici. Samozrejme, za tie asi tri týždne, čo sa text už len konzultoval, dopĺňal a škrtal, sa v ňom ocitli aj iné mená. Dĺžka piesne aj textových možností bola daná, počet „miest na sedenie" obmedzený a tak sme sa trojhlasne usilovali zhodnúť na tom, ktoré mená v konečnom výpočte zostanú,“ vysvetľuje Ľudovít Jakubove „Mravec“.
„Tu treba uviesť, že odkaz Lasicu a Satinského ako aj Jara Filipa si veľmi vážime, keďže sme mali to šťastie spolupracovať s týmito velikánmi užšie. V záujme tejto kontinuity sme si vybrali pieseň Jara Filipa a nadviazali na textový kľúč Milana Lasicu.“ dodal Sáva Popovič.

„Spoločnými silami sme sa snažili čo najviac priblížiť hudobnej a textovej kvalite predlohy, zápasili sme o každé slovíčko. Zároveň sme sa usilovali v politickej aktualizácii triafať na miesta, ktoré môžu diváka pobaviť alebo inak zaujať, tak snáď sa to akomak vydarilo,“ dopĺňa Tono Popovič.

Chalani vzdali piesňou hold svojmu kamarátovi Jarovi Filipovi, s ktorým v minulosti veľa spolupracovali. Videoklip je plný ukážok z ich nového predstavenia.

„Hudobné spracovanie aj klip má na svedomí režisér predstavenia Tono Popovič. Sú v ňom zachytené signifikantné situácie z nášho nového predstavenia „VOĽBY 2020: Gágaji, táraji a prďúsi!!!“, ktoré takpovediac vykresľujú jeho náladu a smerovanie,“ vraví Mravec.

Pieseň si vypočujú aj návštevníci politického kabaretu, s ktorým doteraz Kopytovci zožali skvelý úspech. Zatiaľ ho hrali len v Bratislave, no už sa naň môžu tešiť aj diváci v Trnavskom regióne.

„Zatiaľ to vyzerá veľmi dobre, spontánny, rozpustilý a miestami hrdelný smiech publika nás teší,“ vraví Sáva. „Stalo sa, že po predstavení sme sa omylom čakali s hosťami na inom podlaží divadla. Prebehol som zadným vchodom k východu a stretával takmer všetkých divákov tvárou v tvár hneď po opustení sály. Odchádzali s úsmevom, podľa reakcií sa mi zdalo, že strávili zábavné chvíle,“ uzavrel Mravec.

Najbližšie si môžete politický kabaret „VOĽBY 2020: Gágaji, táraji a prďúsi!!!“ pozrieť v divadle Malá scéna STU v Bratislave 24. februára. Následne s ním Kopytovci vyrazia na cesty po slovenských regiónoch, najskôr do Trnavského kraja.

Divadelná skupina Kopytovci odštartovala verejné vystúpenia na doskách Štúdia S v porevolučnom období na pozvanie Milana Lasicu a Jula Satinského v rámci improvizovaného predstavenia „To je ono!“, ktoré odrážalo aktuálne spoločensko - politické dianie po Novembri 89. Kopytovci do predstavenia prispievali aktualizovanými vystúpeniami, ktoré reagovali na dianie v politike, prenášali do svojich scénok výjavy z mítingov, televíznych debát dobových protagonistov, rokovaní parlamentov ČSFR, vystúpenia prezidenta a podobne. Historicky prvé vystúpenie Kopytovcov sa uskutočnilo 6.12.1989 v Dvorane VŠMU. V januári 1990 vystúpili Kopytovci s veľkým úspechom aj na slávnostnom podujatí pri príležitosti návštevy novozvoleného prezidenta republiky Václava Havla. V Štúdiu L+S v rokoch 1990 - 1993 uviedli predstavenia Kopytovcov „Od mítingu k mítingu“, „Kopyto street“, “Pozor, demokracia!“ či „Buffa ungula“. Spoluúčinkovali tiež s Milanom Lasicom, Julom Satinským a Jarom Filipom v predstaveniach „To je ono!“ a „Jubileum“. STV prevzala do vysielania zo Štúdia L+S politický kabaret pod názvom „Na jedno kopyto“ v réžii Karola Strážnického a „Pozor, demokracia!“ v réžii Juraja Nvotu.


Vložené: 09.02.2017, Marek

Súvisiace fotografie

fotofoto
fotofoto
fotofoto
fotofoto
fotofoto
fotofoto
fotofoto

Fotografie: Lucia Kotrhová