Tomáš Klus vydá 7. septembra nový album SPOLUnovinka 01.09.2018, martin

Nové CD Tomáša Klusa a Cílovej skupiny SPOLU je štýlovo rozmanité a jeho hlavným posolstvom je poznanie, že hovoriť spolu a milovať sú najcennejšie okamihy v živote. Album vychádza v exkluzívnej distribúcii Supraphonu 7. septembra, kedy bude k dispozícii u všetkých predajcov CD, a v digitálnych servisoch ako sú Supraphonline, iTunes, Spotify a ďalšie. Na albume sa okrem Tomáša Klusa a Cílovej skupiny (v stabilnom zložení Jiří Kučerovský, Jan Lstibůrek a Petr Škoda) podieľala tiež Tamara Klusová a Jan Jelen.

O výrazný design nového CD, ktoré pracuje s princípom kruhu, sa postaral výtvarník a tatér Ondrash v spolupráci s grafickým designérom Stanislavom Tomšejom. Súčasťou výpravného bookletu sú tiež foto karty Tomáša Klusa, členov Cílovej skupiny, Tamary Klusovej a ďalších SPOLUpracovníkov. Svojím objektívom ich zachytil fotograf Tomáš Třeštík. Ku každému CD je pribalený farebný náramok.

„Onu cestu k poznaniu, že spolu je najlepšie, sa snaží mapovať piesne vyskladané tak, aby čo najvernejšie podali príbeh premeny, zmeny vnímania, vyrovnania strán prijímania a dávania toho najcennejšieho, čo nám tu bolo dané zažiť – lásky. Čím jasnejšie a pevnejšie budú naše vzťahy s okolím, čím viac si medzi sebou veci vysvetlíme pravdou, tým skôr uvidíme, že nie je tak zle ako sa hovorí, pretože z podstaty chceme všetci dobro. Volíme k nemu rôzne cesty. Zastávame rôzne uhly pohľadov naň. Cieľ máme všetci rovnaký, nech je kdekoľvek. Chceme byť spolu s láskou. Nech sme. Nech je Lásky plný svet. Album Spolu venujem Jej vo všetkých podobách,“ hovorí Tomáš Klus.

Tomáš Klus a jeho Cílová skupina album nahrávali v štúdiu ArtDock Marka Štiftera vo februári tohto roka. Prvým singlom bola skladba Apak, ktorú s Tomášom Klusom naspievala jeho manželka Tamara. K piesni vznikol v réžii Jordana Haja a Givinara Kříža videoklip, ktorý má aktuálne na YouTube vyše 5 miliónov vzhliadnutí. Druhým singlom bola baladická skladba Tichá voda hovoriaca o tom, že ľudia v sebe majú veľa ostychu prehovoriť.

Album SPOLU obsahuje výlety do rôznych hudobných štýlov. Zaznejú rockovejšie, folkové či indie skladby, ale i „krčmová odrhovačka“. Celkom 21 žánrovo pestrých skladieb ľahko presahuje hodinovú stopáž. Pre album je charakteristický princíp kruhu, ktorý sa premietol i do designu bookletu z dielne renomovaného výtvarníka a tatéra Ondrasha (vlastným menom Ondřej Konupčík), ktorý okrem iného stojí za nedávno vzniknutým Nadačným Fondom Zkruhu. Organizácia usporiadava charitatívne tattoo happeningy a podporuje „tých, ktorí si bolesť nevybrali“. Tomáš Klus sa stal jedným z ich patrónov, a z výťažku jeho budúcich koncertov poputujú prostriedky na pomoc potrebným deťom v rôznych regiónoch Českej republiky.
Nové skladby predstavia Tomáš Klus a Cílová skupina naživo na jesennom turné.